VIBTW – Wspomnienia

        Ku trzeźwości Rodziny i Narodu

W dniu 22  sierpnia 2022 roku  w Ośrodku CARITAS  w Myczkowcach   odbyło się  VI Bieszczadzkie T rzeźwe Wesele.  Spotkanie to zgromadziło wiele wspaniałych, radosnych i odważnych małżeństw i rodzin, które swoją obecność zawierzyły Królowej Matce Pięknej Miłości.

  Dla wielu z nas był to czas wyczekiwany, a szczególnie czekały na te dni nasze kochane dzieciaki. Na BTW możemy oderwać się od codziennego pośpiechu i zabiegania, pobyć z ludźmi którzy podobnie myślą czyli miło spędzić czas oczywiście na trzeźwo.

Spotkanie rozpoczął ks. Bogdan Janik dyrektor Ośrodka CARITAS w Myczkowcach witając wszystkich uczestników bardzo serdecznie w imieniu organizatorów i współorganizatorów.  

Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy konferencji o. Marka Grzelczaka na temat „Korzyści trzeźwego życia”. O. Marek przedstawił nam wiele korzyści jakie niesie ze sobą trzeźwe życie. Szczególną korzyścią na którą zwrócił uwagę jest trzeźwy umysł, nieograniczony alkoholem, cały czas świadomy i mocno pracujący.

Mieliśmy też przyjemność posłuchać konferencji pani Anety Mróz – Kuźniak „Dziecko w szponach uzależnienia – diagnoza, drogi wyjścia”. Rodzice mieli szansę dowiedzieć się o uzależnieniach behawioralnych – jak je rozpoznać, leczyć. Najbardziej uniwersalną metodą która chroni dziecko przed uzależnieniami jest miłość rodziców i poświęcony dziecku czas.

Po smacznym obiedzie i Koronce do Bożego miłosierdzia swoją drogą do trzeźwości i wesela bezalkoholowego podzielili się z nami Dorota i Wojciech. Przedziwne jest jak można dużo osiągnąć zawierzając się Bogu i Matce Najświętszej.

Kolejnym punktem programu była możliwość indywidualnej rozmowy z naszymi prelegentami, czyli rozmowy związane z wiarą, życiem, trudnościami, radościami.

Nasze pociechy miały swój program i zażywały świetnej zabawy pod opieką wodzirejów, animatorek i opiekunów. Zabawy na świeżym powietrzu, udział w różnych konkursach, zabawach i grach wypełniały cały ośrodek radością i śmiechem, który udzielał się wszystkim uczestnikom.

Dzieci brały udział w konkursie plastycznym na temat ” Trzeźwa rodzina to fajna drużyna” i wykonały przepiękne prace za które otrzymały cenne nagrody, ufundowane przez gminę Solina i Starostwo Powiatowe w Lesku.

Nareszcie przyszedł czas na zabawę „Dobra muzyka to zdrowa profilaktyka” i poszliśmy w tany oczywiście pod czujnym okiem naszej pani wodzirej Kasi. Był to przedsmak balu jaki odbył się po mszy św.

 Centrum spotkania dla wszystkich była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Ks. bp. Stanisław Jamrozek z Przemyśla a animował śpiew zespół „Światło Uwielbienia”.      

Po wygłoszonej przez ks. Biskupa homilii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Małżonkowie stojąc naprzeciwko siebie na środku kościoła odnawiali swoje ślubowanie:

„Mając Boga w sercu w obecności kościoła i naszych dzieci – ponawiam wobec Ciebie – swoje śluby małżeńskie – jeszcze raz ślubuję Ci miłość – wierność – i uczciwość małżeńską – oraz że Cię nie opuszczę – aż do śmierci – dołożę starań – by w naszym życiu rodzinnym – przebywał Chrystus – niech Bóg nam błogosławi Amen”. Po nim żony otrzymały czerwoną różę znak miłości a mężowie ucałowali ślubną obrączkę swojej żony, oczywiście ze wzajemnością.

Na zakończenie Mszy świętej i po oddaniu się w opiekę Królowej Matce Pięknej Miłości wszyscy całymi rodzinami podchodzili do ks. bp. Stanisława Jamrozka , który błogosławił każdej rodzinie i otrzymywali od Ks. Bogdana Janika na pamiątkę Nowennę do Matki Bożej Królowej Matki Pięknej Miłości.

Małżonkowie podchodząc pod figurę Królowej Matki Pięknej Miłości zawierzali Jej swoją miłość małżeńską i prosili o dalszą opiekę składając w darze swoje róże.

W pięknym korowodzie weselnym prowadzonym przez wodzirejów, krokiem poloneza, para za parą ruszyliśmy alejkami Ośrodka, na salę balową aby staropolskim zwyczajem rozpocząć bal nad balami.

Radosne wspólne pląsy na parkiecie, radość w oczach dzieci i dorosłych pokazywała jak wielką siłę ma wspólnota która zawierzy się Bożej opiece i Matce Maryi.  

Nie zabrakło oczywiście wspaniałego trzy piętrowego tortu, który został bardzo fachowo podzielony przez gospodarza księdza Bogdana tak, że nikomu nie zabrakło.

I tak bawiliśmy się radośnie i na trzeźwo pod przewodnictwem naszej pani wodzirej Kasi która zarażała nas swoją niesamowitą energią. Wiele radości wywołały upominki rozdane wszystkim dzieciom.

 Dziękujemy Panu Bogu Wszechmogącemu i Matce Najświętszej za dar wspólnego spotkania. Za niesamowicie piękną pogodę i atmosferę pełną wzajemnej życzliwości i serdeczności. Z wielką wdzięcznością dla Matki Najświętszej za to, że kolejny raz pozwoliła nam spotkać się pomimo trudności i obaw, aby na nowo utwierdzać się w przekonaniu, że sakrament małżeństwa jaki otrzymaliśmy, jest dla nas wielkim darem, który chcemy chronić i trwać w nim pomimo różnych przeciwności, bo taka jest nasza droga do wieczności.

Niech Pan Bóg wszystkim szczerze błogosławi i Matka Najświętsza wspiera wszystkie rodziny, małżeństwa, młodzież, dzieci, kapłanów za wielkie świadectwo wiary i odwagi.

W tym miejscu pozwolimy sobie na podziękowanie wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się aby to spotkanie mogło się odbyć.

W szczególności dziękujemy naszym pasterzom Ks. Abp Adamowi Szalowi, Ks. Bp Janowi Wątrobie, Ks. Bp Tadeuszowi Bronakowskiemu za objęcie nas swoim patronatem i pasterskim błogosławieństwem.

Dziękujemy Ks. Bp Stanisławowi Jamrozkowi i wszystkim koncelebrującym kapłanom. W szczególny sposób dziękujemy ks. dyrektorowi Bogdanowi Janikowi dzięki któremu możemy corocznie świętować nasze rocznice ślubu, aby nie utracić swojego powołania małżeńskiego.  

Wszystkim współorganizatorom, patronom medialnym, sponsorom, ludziom dobrej woli, którym na sercu bardzo leżało to spotkanie, wszystkim cichym wspierającym nas swoją modlitwą, cierpiącym, chorym – a otaczającym modlitwą to spotkanie serdeczne Bóg zapłać!

Pragniemy również podziękować naszym prelegentom oraz wszystkim uczestnikom bez których to spotkanie nie byłoby takie piękne i bogate w przeżycia duchowe. Młodzieży z zespołu „Światło Uwielbienia” która uświetniła swoim śpiewem Eucharystię.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu naszego spotkania. Dziękujemy wszystkim pracownikom ośrodka CARITAS, którzy byli zaangażowani od samego początku w organizację spotkania.

Był to święty czas który pozwolił wszystkim uczestnikom, umocnić się łaskami Ducha Świętego w codziennym pokonywaniu różnych życiowych trudności.

Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział:

„Odwołujcie się do tej sakramentalnej łaski nieustannie, w modlitwie i postępowaniu…zwłaszcza wtedy, gdy na swojej drodze napotkacie trudności i doświadczenia. Chrystus pragnie być z wami zawsze. Niech miłość wasza nigdy nie przestanie czerpać z tej miłości, jaką On umiłował. Wtedy ta miłość nigdy się nie wyczerpie”.

Jesteśmy przekonani, że od kilku lat tworzymy taką grupę ludzi która stara się kochać Pana Boga i Matkę Najświętszą, pomimo naszych słabości, upadków, grzechów – trwamy przy Bogu bo wierzymy że tylko On jest naszym obrońcą, radością, nadzieją i miłością a przede wszystkim Zbawieniem.

 

Niech dobry Pan i Matka Najświętsza obdarzą wszystkich hojnie swoją dobrocią i błogosławieństwem. BÓG ZAPŁAĆ!