II BTW wspomnienia

„Ku Trzeźwości Rodziny i Narodu”

 

Ponad 250 osób wzięło udział w II  Bieszczadzkim Trzeźwym Weselu u Królowej Matki Pięknej Miłości w Ośrodku CARITAS Myczkowce.

Były to osoby uczestniczące w całym spotkaniu tzn. od piątku do niedzieli  jak i dochodzące. Wielką radością było dla nas uczestnictwo  dzieci i młodzieży które wypoczywały na koloniach, a wzięły udział w otwartych punktach naszego spotkania. Najmłodsi  uczestnicy  to Damianek  – 18 miesięcy i Karolinka 20 miesięcy.       

Na nasze zaproszenie odpowiedziały przede wszystkim rodziny z miejscowości:  Błażowa, Bezmiechowa Górna,  Brzozów, Bór,  Broniewo, Bykowce, Bychawa, Bircza, Cisna,  Cieszacin Wielki, Czudec, Głowienka, Dział – Podhale, Grząska,  Grójec, Groble,  Humniska, Jasło, Jasienica Rosielna, Jarosław,  Jasień, Jasieniec – diecezja  Warszawska,   Jedlicze, Katowice, Krzywcza, Kraków,  Kraczkowa, Krosno, Korczyna, Lesko, Lipa,  Łomża, Markowa, Moczary, Mrzygłód, Mchawa,  Myczkowce, Nowy Sącz, Nowy Żmigród,  Nowosielce, Nockowa,  Płock,  Przemyśl, Przysietnica,  Rymanów, Radymno, Ropczyce, Rożnowice, Rzeszów, Sanok, Skopanie diecezja Sandomierska, Sieniawa, Stary Borek,  Siemianowice Śląskie,  Strażów, Świlcza, Świdnica, Targowiska, Tarnów, Trzeboś, Otwock, Uherce,  Ustrzyki Dolne, Urzejowice, Warszawa,  Włocławek – Boniewo, Wyszatyce,  Zahutyń, oraz z Włoch.

            Bieszczadzkie Wesele  rozpoczęliśmy w piątek od mszy św. która była ofiarowana za rodziny i małżeństwa przeżywające różne problemy i trudności. Ważnym wydarzeniem tego dnia było posadzenie przez uczestników spotkania „Dęba Niepodległości”. Z RDLP w Krośnie otrzymaliśmy sadzonkę dębu wyhodowaną z żołędzi dębu Bartek. Tak więc po eucharystii wszyscy udali się niosąc  „Dęba Niepodległości” na wyznaczone miejsce aby go posadzić i w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po powrocie wysłuchaliśmy bardzo ciekawej  prelekcji na temat: „ Wprowadzenie w klimat bieszczadzki – fauna i flora” wygłoszonej przez pana dr Tomasza Kałamarza z RDLP z Krosna. Każda rodzina otrzymała – „Przewodnik Po Atrakcjach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie”, a dzieci – „Malowanka leśny zwierzyniec” i kredki. Spotkanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

W sobotę spotkanie oficjalnie rozpoczął ks. Bogdan Janik dyrektor Ośrodka CARITAS w Myczkowcach witając wszystkich uczestników bardzo serdecznie w imieniu wszystkich organizatorów i współorganizatorów.

Po zawiązaniu wspólnoty pierwszą konferencję wygłosił ks. Wojciech Ignasiak „Miłość i trzeźwość – wyzwanie dla odważnych” a po niej wysłuchaliśmy świadectwa Ewy i Krzysztofa z Łomży  którzy dzielili się swoją drogą do trzeźwości i przedstawili nam w jaki sposób posługują w „Bractwie Trzeźwości” oraz świadectwo młodego małżeństwa Jadwigi i Wojciecha  z maleńkim synkiem,  o ich weselu bezalkoholowym.

Po przerwie, kolejną konferencję wygłosili  do nas państwo Marzena i Jacek Olearnikowie „ Rodzina wobec współczesnych uzależnień – redukcja szkód wynikających ze spożycia alkoholu”.

Po smacznym  obiedzie kolejną konferencje wygłosił do nas  Ojciec dr Wiesław Krupiński SJ „ Budowanie autorytetu rodziców, dobre wzajemne relacje w rodzinie najlepszą ochroną przed uzależnieniami”.

 Kolejnym punktem programu była możliwość rozmowy w panelu lub indywidualnej z zaproszonymi  prelegentami,  czyli rozmowy  związane z wiarą, życiem, trudnościami, radościami, planami ….i żal  że tak mało czasu na te rozmowy.

Nasze pociechy miały swój program i zażywały świetnej zabawy pod opieką  animatorów kultury, wodzirejów, animatorek i opiekunów. Zabawy na świeżym powietrzu, udział w różnych konkursach, zabawach i grach wypełniały cały plac wielką radością. Nie zabrakło także wielkiej zjeżdżalni z której korzystały nie tylko dzieci, ale także młodzież i co odważniejsi mamusie i tatusiowie.

         

Dzieci brały udział w konkursie plastycznym na temat ” Kochająca rodzina to raj dla dzieci” i wykonały przepiękne prace za które otrzymały cenne nagrody, ufundowane przez gminę Solina. 

Młodzież miała swoje zajęcia bawiąc się na warsztatach tanecznych i warsztatach wokalno – muzycznych prowadzonych przez zespół „Światło Uwielbienia”.

   Punktem najważniejszym spotkania dla wszystkich była oczekiwana Eucharystia której przewodniczył  Ks. bp. Kazimierz Górny z Rzeszowa. Homilię dla nas wygłosił Ks. Wojciech Ignasiak który wraz z innymi kapłanami koncelebrował dla nas tę mszę św. a o oprawę muzyczną zadbał zespół Światło Uwielbienia.   

         

Po uczcie duchowej  nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Ponad 60 par małżeńskich ustawiło się na środku kościoła i odnawiało swoje ślubowanie:

„  Mając Boga w sercu w obecności kościoła i naszych dzieci – ponawiam wobec Ciebie – swoje śluby małżeńskie – jeszcze raz ślubuję Ci miłość – wierność – i uczciwość małżeńską – oraz że Cię nie opuszczę – aż do śmierci – dołożę starań – by w naszym życiu rodzinnym – przebywał Chrystus – niech Bóg nam błogosławi Amen”

a po nim żony otrzymały od swoich mężów  czerwoną różę znak miłości  i buziaka.

Na zakończenie Mszy św.  wszyscy małżonkowie  podchodzili  do ks. bp. Kazimierza Górnego, który błogosławił każdej rodzinie. Małżonkowie podchodząc pod figurę Królowej Matki Pięknej Miłości zawierzali Jej  swoją miłość małżeńską i prosili  o dalszą opiekę nad nimi składając w darze swoje róże.

W pięknym korowodzie weselnym prowadzonym przez wodzirejów, parami  ruszyliśmy na stadion gdzie staropolskim zwyczajem rozpoczęliśmy bal od poloneza.

Wspólne biesiadowanie przy stołach napełniło każdego wielką radością i pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie. Odpowiednie prowadzenie zabawy zapewnili nam wodzirejowie Sławomir Jakubiec i oczywiście ks. Wojciech Ignasiak.

         

Głęboką ucztę duchową zapewnił nam zespół „Światło uwielbienia” który zagrał dla nas koncert chwaląc Pana Boga i Matkę Najświętszą.

O północy wjechał na salę wielki tort który został bardzo fachowo  podzielony przez  gospodarza Ks. Bogdana i nikomu nie zabrakło.

 Zabawa trwała dalej  pomimo że dzieci poszły spać, bo kolejny dzień też był pełen niespodzianek i atrakcji.

Dzień pański rozpoczęliśmy od Mszy św. , później udaliśmy się na śniadanie a po nim uczestnicy mieli możliwość zwiedzać  atrakcje  które znajdują się na terenie ośrodka a po południu uczestniczyć w pikniku rodzinnym.

 

 Dziękujemy Panu Bogu Wszechmogącemu i Matce Najświętszej za dar wspólnego spotkania i wspólnego uwielbiania Bożych dzieł. Za piękną pogodę i atmosferę pełną wzajemnej życzliwości.

Niech Pan Bóg wszystkim szczerze błogosławi i Matka Najświętsza wspiera wszystkie rodziny, małżeństwa, młodzież, dzieci, siostry zakonne, kapłanów za wielkie świadectwo wiary i odwagi.

W tym miejscu pozwolimy sobie na podziękowanie wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się aby to  spotkanie mogło się odbyć.

 

W szczególności dziękujemy naszym  pasterzom Ks. Abp  Adamowi  Szalowi, Ks. Bp Janowi Wątrobie, Ks. Bp Tadeuszowi Bronakowskiemu  za objęcie nas swoim patronatem i  pasterskim błogosławieństwem.

 Dziękujemy Ks. Bp Kazimierzowi Górnemu i wszystkim koncelebrującym kapłanom. Nasi kochani niestrudzeni kapłani służyli nam nieprzerwanie  również w sakramencie pokuty. Wszystkim współorganizatorom, patronom medialnym, sponsorom, ludziom dobrej woli, którym na sercu bardzo leżało to spotkanie, wszystkim cichym wspierającym nas swoją modlitwą, cierpiącym, chorym – a otaczającym modlitwą to spotkanie serdeczne Bóg zapłać!

Pragniemy również podziękować naszym prelegentom oraz wszystkim uczestnikom bez których to spotkanie nie byłoby takie piękne i bogate w przeżycia duchowe. Naszej cudownej młodzieży z zespołu „Światło Uwielbienia”  która uświetniła swoim śpiewem Eucharystię a podczas balu zagrała koncert uwielbienia. 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu naszego spotkania. Dziękujemy wszystkim pracownikom ośrodka, którzy  byli zaangażowani od samego początku w organizację spotkania. 

 Kochani możemy powiedzieć za Maryją: Wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny – niech święci się Jego imię, a Jan Paweł II powiedział: „ Każdemu ludzkiemu działaniu jest potrzebne błogosławieństwo Boże” i w tym spotkaniu mocno czujemy to Boże działanie i błogosławieństwo. Wiele spraw było po ludzku bardzo trudnych do rozwiązania, ale dla Boga nie ma nic niemożliwego. On przeciera ścieżki, otwiera drzwi, obdarza życzliwością i przede wszystkim uzdalnia do realizacji Jego dzieł i zamysłów.

Dziękujemy wszystkim, którzy podchodzili do nas i dziękowali za to spotkanie. Chcemy się z Wami podzielić krótką refleksją usłyszaną na rekolekcjach dla małżonków:

„Kościół jest taki jak my jesteśmy, jest słaby ale jednocześnie  mocny wiarą – Bóg rozdaje liczne charyzmaty, jeden ma to, drugi ma coś innego. Jak się coś udało to nie mnie się udało, to Panu Bogu się udało przez Ciebie. Nigdy nie czujmy się właścicielami dzieła, bo to Chrystus jest właścicielem tego dzieła, my tylko słudzy nieużyteczni i słabi. Ile w nas słabości, tyle miłości do Boga.”

 Dziękujemy Panu za to, że nas wybrał do swojego dzieła.

Niech dobry Pan wszystkich hojnie obdarzy swoją dobrocią i błogosławieństwem. BÓG ZAPŁAĆ! 

 

Teresa i Piotr Mazurowie