III BTW wspomnienia

„Ku Trzeźwości Rodziny i Narodu”

 

       W dniach od 23 do 25 sierpnia 2019 roku  w Ośrodku CARITAS Myczkowce  u Królowej Matki Pięknej Miłości odbyło się już III Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele.  Był to piękny czas wypełniony bieszczadzką ciszą, pięknem przyrody, wspólną modlitwą, rozmowami, głoszonymi konferencjami i radością z przebywania we wspólnocie. Klimat spotkania tworzyła codzienna wspólna Eucharystia i głoszone na niej słowo Boże a ubogacał Liturgię swym śpiewem  zespół „ Światło Uwielbienia”.

Na to spotkanie przyjechały osoby, małżeństwa,  rodziny z dziećmi z wielu miejscowości. Wielką radością było dla nas uczestnictwo  dzieci i młodzieży które wypoczywały na koloniach, a wzięły udział w otwartych punktach naszego spotkania. Najmłodszy uczestnik  to Dawidek 5 miesięcy.       

Na nasze zaproszenie odpowiedziały przede wszystkim rodziny z miejscowości:  Błażowa, Bezmiechowa Górna, Blizne,  Bór,  Cisna, Chorzów, Cieszacin Wielki, Chęciny, Głowienka, Dział – Podhale, Humniska, Jasło, Jasienica Rosielna, Jarosław,  Kańczuga, Krzywcza, Kraków,  Kraczkowa, Krosno, Korczyna, Lesko, Lubatowa, Łomża, Markowa, Medynia Głogowska, Myczkowce, Nowy Sącz, Przemyśl, Przedmieście Czudeckie, Rymanów, Ropczyce, Ropienka, Rzeszów, Sanok, Sieniawa, Stalowa Wola, Stobierna, Szebnie, Stara Wieś, Targowiska, Otwock, Orzechówka, Ustianowa Górna, Ustrzyki Dolne, Wadowice, Warszawa, Wysoka, Wara,  Wojaszówka, Wróblik Szlachecki,  Wojaszówka, Wyszatyce.  

Bieszczadzkie Wesele  rozpoczęliśmy w piątek od mszy św. która była ofiarowana za rodziny i małżeństwa przeżywające różne problemy i trudności a po niej  wysłuchaliśmy bardzo ciekawej  prelekcji na temat: „ Wprowadzenie w klimat bieszczadzki ” wygłoszonej przez  panią Magdalenę Misiorowską z RDLP z Krosna. Każda rodzina otrzymała bardzo atrakcyjny pakiet promujący bieszczadzką przyrodę za który już tutaj serdecznie dziękujemy. Na zakończenie dnia zawierzyliśmy nasze rodziny Bożej opiece uczestnicząc w prowadzonym przez zespół „Światło Uwielbienia”  wieczorze uwielbienia z Janem Pawłem II i adorując Najświętsze Ciało Pana Jezusa.

W sobotę spotkanie oficjalnie rozpoczął ks. Bogdan Janik dyrektor Ośrodka CARITAS w Myczkowcach witając wszystkich uczestników bardzo serdecznie w imieniu wszystkich organizatorów i współorganizatorów.   

Po zawiązaniu wspólnoty pierwszą konferencję wygłosił diecezjalny moderator KWC ks. prałat Stanisław Czenczek z Przemyśla na temat „ Młodzi, trzeźwi i wolni – wyzwanie dla odważnych” a po niej świadectwo małżeństwa które miało wesele bezalkoholowe i świadectwo małżeństwa które żyje w trzeźwości a w czym bardzo pomaga im Krucjata Wyzwolenia Człowieka.  

Po przerwie, kolejną konferencję wygłosił do nas  Ojciec dr Wiesław Krupiński SJ na temat „Konflikty czym są i jak  konstruktywnie je  rozwiązywać w  małżeństwie i rodzinie?”  

Na nasze spotkanie zaprosiliśmy przedstawiciela wspólnoty „Sychar”, który podzielił się z nami świadectwem swojego życia i przedstawił Wspólnotę Trudnych Małżeństw SYCHAR jako pomoc dla małżeństw w kryzysie.

Po smacznym obiedzie przyszła kolej na bardzo ważny temat konferencji „ Mądre wychowanie dzieci najlepszą ochroną przed uzależnieniami” który wygłosiła do nas pani mgr Janina Kościelny.

Kolejnym punktem programu była możliwość rozmowy w panelu dyskusyjnym lub indywidualnej z zaproszonymi  prelegentami,  czyli rozmowy  związane z wiarą, życiem, trudnościami, radościami, planami…. i żal  że tak mało czasu na te rozmowy. 

Nasze pociechy miały swój program i zażywały świetnej zabawy pod opieką  animatorów kultury, wodzirejów, animatorek i opiekunów. Zabawy na świeżym powietrzu, udział w różnych konkursach, zabawach i grach wypełniały cały plac wielką radością. Nie zabrakło także wielkiej zjeżdżalni dzięki wsparciu finansowemu przez Powiat Leski , z której korzystały nie tylko dzieci, ale także młodzież .

Dzieci brały udział w konkursie plastycznym na temat ” Radość, miłość tam zagości  gdzie rodzina jest w trzeźwości” i wykonały przepiękne prace za które otrzymały cenne nagrody, ufundowane przez gminę Solina.

    Młodzież miała swoje zajęcia bawiąc się na warsztatach tanecznych prowadzonych przez Wodzirejów i warsztatach wokalno – muzycznych prowadzonych przez zespół „Światło Uwielbienia”.

   Punktem najważniejszym spotkania dla wszystkich była oczekiwana Eucharystia której przewodniczył  Ks. bp. Edward Białogło  wski  z Rzeszowa. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Światło Uwielbienia”.       

Po uczcie duchowej  nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Ponad 50 par małżeńskich ustawiło się na środku kościoła i odnawiało swoje ślubowanie:

„  Mając Boga w sercu w obecności kościoła i naszych dzieci – ponawiam wobec Ciebie – swoje śluby małżeńskie – jeszcze raz ślubuję Ci miłość – wierność – i uczciwość małżeńską – oraz że Cię nie opuszczę – aż do śmierci – dołożę starań – by w naszym życiu rodzinnym – przebywał Chrystus – niech Bóg nam błogosławi Amen” a po nim żony otrzymały od swoich mężów  czerwoną różę znak miłości  i ucałowali ślubną obrączkę swojej żony, oczywiście ze wzajemnością.

Na zakończenie Mszy św.  wszyscy małżonkowie  podchodzili  do ks. bp. Edwarda Białogłowskiego , który błogosławił każdej rodzinie i otrzymywali od Ks. Bogdana Janika obrazek Matki Bożej Królowej Matki Pięknej Miłości aby była dla nich drogowskazem. Małżonkowie podchodząc pod figurę Królowej Matki Pięknej Miłości zawierzali Jej  swoją miłość małżeńską i prosili  o dalszą opiekę nad nimi składając w darze swoje róże.

W pięknym korowodzie weselnym prowadzonym przez wodzirejów, krokiem poloneza  parami  ruszyliśmy na stadion, aby  staropolskim zwyczajem rozpocząć bal nad balami.

 Wspólne biesiadowanie przy stołach napełniło każdego wielką radością i pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie. Odpowiednie prowadzenie zabawy zapewnili nam wodzireje pani Beata Hermaszewska i pan Sławomir Jakubiec.

Nie zabrakło również bardzo  wyczekiwanego  koncertu uwielbienia  wychwalającego Pana Boga i Matkę  Najświętszą zagranego dla nas przez zespół Światło Uwielbienia

O północy wjechał na salę wielki tort który został bardzo fachowo  podzielony przez  gospodarza Ks. Bogdana i nikomu nie zabrakło.

 Zabawa trwała dalej  pomimo że dzieci poszły spać, bo kolejny dzień też był pełen niespodzianek i atrakcji.

Dzień pański rozpoczęliśmy od Mszy św.  później udaliśmy się na śniadanie a po nim uczestnicy mieli możliwość zwiedzać  atrakcje  które znajdują się na terenie ośrodka.

 Dziękujemy Panu Bogu Wszechmogącemu i Matce Najświętszej za dar wspólnego spotkania i wspólnego uwielbiania Bożych dzieł. Za niesamowicie  piękną pogodę i atmosferę pełną wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Niech Pan Bóg wszystkim szczerze błogosławi i Matka Najświętsza wspiera wszystkie rodziny, małżeństwa, młodzież, dzieci,  kapłanów za wielkie świadectwo wiary i odwagi.

W tym miejscu pozwolimy sobie na podziękowanie wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się aby to  spotkanie mogło się odbyć.

W szczególności dziękujemy naszym  pasterzom Ks. Abp  Adamowi  Szalowi, Ks. Bp Janowi Wątrobie, Ks. Bp Tadeuszowi Bronakowskiemu  za objęcie nas swoim patronatem i  pasterskim błogosławieństwem.

 Dziękujemy Ks. Bp Edwardowi Białogłowskiemu  i wszystkim koncelebrującym kapłanom a w szczególności Ks. Bogdanowi Janikowi dzięki któremu możemy corocznie świętować nasze rocznice ślubu. Nasi kochani niestrudzeni kapłani służyli nam nieprzerwanie  również w sakramencie pokuty. Wszystkim współorganizatorom, patronom medialnym, sponsorom, ludziom dobrej woli, którym na sercu bardzo leżało to spotkanie, wszystkim cichym wspierającym nas swoją modlitwą, cierpiącym, chorym – a otaczającym modlitwą to spotkanie serdeczne Bóg zapłać!

Pragniemy również podziękować naszym prelegentom oraz wszystkim uczestnikom bez których to spotkanie nie byłoby takie piękne i bogate w przeżycia duchowe. Naszej cudownej młodzieży z zespołu „Światło Uwielbienia”  która uświetniła swoim śpiewem Eucharystię a podczas balu zagrała koncert uwielbienia. 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu naszego spotkania. Dziękujemy wszystkim pracownikom ośrodka CARITAS, którzy  byli zaangażowani od samego początku w organizację spotkania. 

Był to święty czas który pozwolił wszystkim uczestnikom , umocnić się łaskami Ducha Świętego w codziennym pokonywaniu różnych życiowych trudności.

 Św. Maksymilian mawiał „ Idźcie do Maryi naszej Matki, proście Ją aby Ona wasze sprawy załatwiła z Jezusem” i właśnie my małżonkowie przychodzimy do naszej Królowej Matki Pięknej Miłości aby powierzyć Jej nasze troski, problemy, aby Jej się polecać, aby Ona nauczyła nas pięknie kochać prawdziwie piękną miłością. Tutaj u Jej stóp pragniemy podziękować za nasze małżeństwa, dzieci, rodzinę, dom, zdrowie, oraz za liczne doświadczenia czasem trudne, które z upływem czasu stają się dla nas drogowskazami, punktami zwrotnymi w naszym życiu małżeńskim i rodzinnym.

Kochani; pragniemy  się z Wami podzielić krótką refleksją którą wygłosił Ojciec Święty Franciszek do rodzin:

„ Trzeba mieć radość w sercu i na ustach, bo Bóg potrafi dokonać wiele cudów w bardzo krótkim czasie. Bóg z tymi którzy Go miłują. Jeśli małżonkowie idą zgodnie przez życie, Pan Bóg im błogosławi. Nie myśleć o sobie, żeby coś ugrać dla siebie, bo wtedy nasze świadectwo nie będzie prawdziwe, bo mamy z tego interes… Musicie tworzyć grupy ludzi kochających Pana Boga, żeby się jednoczyć, umacniać i walczyć o Boże prawo na ziemi”.

Jesteśmy przekonani, że od kilku lat tworzymy taką grupę ludzi która stara się kochać Pana Boga i Matkę Najświętszą,  pomimo naszych słabości, upadków, grzechów – trwamy przy Bogu bo wierzymy że tylko On jest naszym obrońcą, radością, nadzieją i miłością a przede wszystkim Zbawieniem.

Niech dobry Pan i Matka Najświętsza obdarzą wszystkich  hojnie  swoją dobrocią i błogosławieństwem. BÓG ZAPŁAĆ! 

Teresa i Piotr Mazurowie