Historia

Historia  powstania spotkania pod nazwą 

  Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele

 

„ Nie ma przypadków wszystko jest sterowane przez Pana Boga”

Jan Paweł II

Kochani!

Pan Bóg połączył nasze serca i drogi – łącząc nas  sakramentem małżeństwa   25 lat temu. Pobłogosławił naszej miłości i po chwilach próby i niepewności – uczynił ją płodną obdarzając nas piątką wspaniałych dzieci, (dwóch synów i trzy córki). Tak jak każde małżeństwo przeżywaliśmy i dalej przeżywamy różne trudności, niepokoje ale też  i radości. Dobry Bóg i Matka Najświętsza  wysłuchali naszej modlitwy i pozwolili nam zorganizować wesele bezalkoholowe. Pomimo że było nam bardzo trudno przekonać rodziców, jednak wsparcie naszego przyjaciela śp. ks. Jana  Szpunara oraz naszej wspólnoty oazowej, dodawało nam odwagi i przekonania że  bez Bożej pomocy nie jesteśmy w stanie nic osiągnąć, nawet mając wspaniałe plany na przyszłość. I tak zawierzając się   Panu Bogu i Matce Najświętszej –  udało się  – ślub wzięliśmy w sierpniu w święto Najświętszej Marii Panny  Królowej. Obydwoje od wielu lat należymy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, więc naszym zadaniem było budowanie trzeźwej, nowej kultury  a przede wszystkim, dawanie świadectwa, że można żyć, pracować, bawić się i być szczęśliwym będąc trzeźwym człowiekiem. I tak jak Wesele, tak też wszystkie uroczystości rodzinne w naszym domu odbywają się bez alkoholu. Wybudowaliśmy nowy dom, który też jest postawiony na trzeźwym fundamencie. Jesteśmy  bardzo wdzięczni Panu Bogu i Matce Najświętszej za Ich szczególną obecność w naszym życiu, za to, że postawił na naszej drodze tych wszystkich ludzi, dzięki którym podjęliśmy decyzję o weselu bezalkoholowym. Nie żałujemy podjęcia takiej decyzji, jak również ani jednej chwili ze wspólnego życia. Gdy abstynencja jest ofiarowana Bogu, Bóg daje siłę wytrwania w niej. To, co wydaje się trudne staje się łatwiejsze, a poniesiona ofiara jest radością.

Ogólnopolskie Wesele Wesel

Bardzo chcieliśmy dzielić się tą radością i zachęcać inne pary narzeczonych do wesela bezalkoholowego jednak nie wiedzieliśmy w jaki sposób to robić. Wiele razy prosiliśmy Pana Boga aby jeśli taka Jego wola posłużył się nami do  czynienia dobra i służenia innym ludziom.  I Pan wysłuchał naszej prośby i pewnego dnia usłyszeliśmy w Radiu Maryja zaproszenie na Ogólnopolskie Wesele Wesel czyli spotkanie małżeństw które miały wesela bezalkoholowe do Krakowa w 2000 roku. Z wielką radością i nadzieją pojechaliśmy na to spotkanie. Coroczne spotkanie, zwane „Wesele Wesel”, odbywa się pod przewodnictwem ks. Władysława Zązla. Byliśmy już na takich spotkaniach wiele razy, co roku odbywa się w innej części Polski,  każde posiada niepowtarzalny  wymiar estetyczny, kulturowy i religijny. Mili ludzie, mądre  konferencje, wspaniałe zabytki i urocza przyroda w różnych zakątkach Polski, czynią dni spotkania niezwykłym przeżyciem. Kiedy wyjeżdżaliśmy z takiego spotkania pozostawała w nas nutka tęsknoty i żalu, dlaczego nie można spotkać się bliżej, przecież jest wiele małżeństw które miały wesele bez alkoholu a nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, choćby ze względów zdrowotnych czy finansowych. I tutaj znów Pan odpowiedział na nasze pytania, pragnienia i prośby. Kiedy na spotkaniu zarządu Stowarzyszenia Wesele Wesel w Tarnowie padło pytanie:” No to gdzie się spotykamy za rok? „ wtedy  małżeństwo z Łomży przekazało zaproszenie od ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego aby za rok świętować na północy Polski. Dla nas było za daleko i nie planowaliśmy tego wyjazdu, jednak pragnienie które dojrzewało w naszym sercu o zorganizowaniu podobnego spotkania chociaż jeden dzień dojrzało do realizacji.

Podkarpackie Wesele Wesel

Po rozmowach z ks. Władysławem Zązlem, zarządem Stowarzyszenia Wesele Wesel, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Przemyskiej i Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność którego jesteśmy członkami oraz ks. Krzysztofem Stanulą przełożonym Księży Michalitów w Miejscu Piastowym wspólnie podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu Podkarpackiego Wesela Wesel. A dlaczego w Miejscu Piastowym?  Ks. Zązel często mawiał do nas: „ Wy to macie taką perłę tam w Miejscu Piastowym, ks. Bronisław Markiewicz jest taką perłą”, który troszczył się o rodzinę, wzywał do życia w trzeźwości, wskazywał jak bardzo trzeźwość jest połączona ze szczęściem w rodzinie. Nasze zaproszenia trafiły do każdej parafii na Podkarpaciu. Przygotowaliśmy się na 150 – 200 osób, jednak dla wszystkich było ogromnym zaskoczeniem, kiedy liczba zgłoszonych powiększała się z dnia na dzień i wyniosła ponad 500 osób. Wielką wdzięczność okazywaliśmy Panu Bogu i Matce Najświętszej że tyle ludzi, rodzin z dziećmi odpowiedziało na nasze zaproszenie. Radość w sercach a zarazem wielka odpowiedzialność za ludzi, którzy dzielili się swoimi  świadectwami, pozwoliła nam w pełni zrozumieć że to jest Boże dzieło i Pan mu błogosławi a my jesteśmy tylko Jego narzędziami którymi się posługuje.  Po tym spotkaniu wraz z nowym rektorem ks. Stanisławem Kusiem podjęliśmy decyzję o kontynuacji takiego spotkania.

Ogólnopolskie Wesele Wesel w Miejscu Piastowym

 Boża Opatrzność sprawiła ze udało nam się pojechać na Ogólnopolskie Wesele Wesel do Łomży i kiedy padło pytanie gdzie za rok (informacja o Podkarpackim Weselu Wesel w Miejscu Piastowym bardzo szybko się rozeszła, gdyż przyjechało wtedy  kilka małżeństw które uczestniczyły w ogólnopolskich spotkaniach i bardzo im się spodobało), wówczas te małżeństwa zaczęły głośno mówić o Miejscu Piastowym. Na początku byliśmy przerażeni, nie chcieliśmy o tym słyszeć, ponieważ byliśmy już umówieni z ks. Stanisławem na Podkarpackie Wesele Wesel. Z Podkarpacia z nami było jeszcze jedno małżeństwo Ania i Grzegorz z Humnisk i właściwie to dzięki nim, podjęliśmy wspólnie decyzję o zorganizowaniu Ogólnopolskiego Wesela Wesel w Miejscu Piastowym. Kiedy przekazaliśmy tą informację, pełni strachu, ks. Stanisławowi trochę się zdziwił a potem powiedział:” no to do roboty”.  Na to spotkanie przyjechały rodziny z całej Polski, więcej informacji jest na stronie www.weselewesel.pl

Już na tym Weselu Wesel uczestniczyły rodziny  które przyjechały mając nadzieję że to II Podkarpackie Wesele Wesel, niektórzy uczestniczyli w całości spotkania a niektórzy tylko  w sobotę. Kiedy kończyło się spotkanie byliśmy przekonani że na tym koniec Wesel ( plan był, aby organizując   Podkarpackie Wesele Wesel nauczyć się i w przyszłości zorganizować Ogólnopolskie i to zostało wykonane).

Podkarpackie Wesele Bez Toastu

Organizując spotkanie podsumowujące Ogólnopolskie Wesele Wesel  wraz ze Starostą Powiatu Krośnieńskiego, Wójtem Gminy Miejsce Piastowe, współorganizatorami, wolontariuszami, każdy dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, przeżyciami, podjęto decyzję aby nie zaprzestać lecz kontynuować Podkarpackie Wesele Wesel. Ponieważ Ogólnopolskie Wesele Wesel kieruje zaproszenie do małżeństw które miały wesela bezalkoholowe, my chcieliśmy to zaproszenie rozszerzyć  zapraszając małżeństwa które żyją w trzeźwości, które mają jakieś trudności w komunikacji, narzeczonych a przede wszystkim każdego kto chce bawić  się w radosnej i trzeźwej wspólnocie. Dlatego zapytaliśmy zarząd Stowarzyszenia Wesele Wesel czy możemy posługiwać się nadal taką nazwą. Stowarzyszenie stwierdziło by jednak  nieco je zmienić. Były różne propozycje jednak przebiła się nazwa tytułu gazetki, którą wydaje Stowarzyszenie Animatorów Trzeźwości w Przemyślu – Bez Toastu, po zgodzie śp. Ks. Stanisława Zarycha na używanie tej nazwy , powstało Podkarpackie Wesele Bez Toastu. Co roku przybywało coraz to więcej małżeństw i rodzin z dziećmi. Na V Podkarpackim Weselu Bez Toastu było ponad 700 uczestników, przy wielkim wsparciu i pomocy gminy Miejsce Piastowe, Starostwa Powiatowego w Krośnie i wielu, wielu wspaniałych ludzi. Po tym weselu zaszły zmiany i podjęto decyzję o zmniejszeniu wesela do 200 osób.

Ogólnopolskie Wesele Wesel w Myczkowcach

Zaangażowaliśmy się w posługę narzeczonym, małżeństwom i rodzinom organizując rekolekcje dla narzeczonych, małżeństw , warsztaty, posługując w poradni rodzinnej,  ponieważ jesteśmy też doradcami życia rodzinnego. Jednak Pan Bóg o nas nie zapomniał i kiedy przygotowaliśmy się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na których miało być kolejne Ogólnopolskie Wesele Wesel okazało się że z pewnych przyczyn jest to nie możliwe. Ponieważ był już marzec i w zasadzie dość późno  na podjęcie takiego wyzwania, wszyscy zaczęli szukać miejsca i Opatrzność Boża sprawiła że „odkryto „ Myczkowce, nie tyle miejsce lecz kapłana bardzo życzliwego i otwartego na Boże wyzwania. Ks. Bogdan Janik jest dyrektorem Ośrodka Caritas i z wielką życzliwością i radością przyjął nas do siebie. Na to spotkanie przyjechały małżeństwa z całej Polski i po raz pierwszy małżeństwo  z Gdańska którzy  zachwyciwszy się atmosferą Bożej radości, w tym roku to oni podejmują trud zorganizowania Ogólnopolskiego  Wesela Wesel w Gdańsku.

Organizując Ogólnopolskie  Wesele Wesel w Myczkowcach  doświadczyliśmy niesamowicie jak Pan Bóg prowadzi kiedy człowiek Mu zaufa. Doświadczyliśmy wielkiej radości i życzliwości ludzi dobrej woli, prostych a tak wspaniałych. Na tym weselu uczestniczyli narzeczeni którzy chcieli mieć Wesele bezalkoholowe lecz nie bardzo wiedzieli czy podołają pokonać liczne przeszkody. Vita i Bartosz byli studentami, Vita jest z Ukrainy i dla niej zaproszenie na Wesele rodziny do Polski był bardzo trudne, no i jeszcze Wesele bezalkoholowe. Doświadczyliśmy na własnych oczach ze cuda się zdarzają cały czas, dzięki pomocy ks. Bogdana – udało się im zorganizować w kilka miesięcy po Weselu Wesel, swoje  wesele bezalkoholowe w Ośrodku Caritas w Myczkowcach, zaprosić całą rodzinę  z Ukrainy i z Polski i jeszcze myśmy tam byli i świetnie się bawili. 

Bardzo dziękujemy w tym miejscu za liczne telefony po Weselu Wesel, szczególnie za świadectwa którymi się dzielicie z nami. Dziękujemy za świadectwo Kasi i Michała którzy uczestnicząc w Weselu Wesel w Myczkowcach miesiąc przed swoim weselem,  które miało  być z alkoholem, szybko zmienili zdanie i po trudnościach które napotkali, jednak udało im  się zorganizować Wesele bezalkoholowe na które pomimo zapewnień rodziny że nie przyjdą – przyszli wszyscy, a potem bardzo im dziękowali że odważyli się na takie szaleństwo ale Boże.

Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele

Bardzo szybko po Weselu Wesel zawiązała się grupka małżeństw które zapragnęły spotykać się częściej, przeżywać swoje święto i odnowienie miłości i przysięgi małżeńskiej w obecności swoich dzieci. Oddaliśmy sprawę w ręce najlepszej Matki Królowej Pięknej Miłości bo taka właśnie króluje w Myczkowcach. Podjęliśmy rozmowę z ks. Władysławem Zązlem, ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim jak i z innymi bardzo życzliwymi ludźmi  aby rozeznać wolę Bożą, jak chce nas prowadzić i okazało się że bardzo szybko Pan Bóg przysłał rozwiązanie, pomysły, wskazał miejsce i dobrych ludzi do pomocy.

Została podjęta decyzja o organizowaniu Bieszczadzkiego Trzeźwego Wesela u Królowej Matki Pięknej Miłości w Myczkowcach w dniu 19 sierpnia 2017 roku.

 Głównym organizatorem jest Ośrodek Caritas w Myczkowcach i Stowarzyszenie Wesele Wesel z Kamesznicy.

Niech we wszystkim będzie Pan Bóg uwielbiony i nasza Matka Maryja Królowa.