Wspomnienia – V BTW

Ku trzeźwości Rodziny i Narodu

W dniu 21 sierpnia 2021 roku w Ośrodku CARITAS w Myczkowcach odbyło się V Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele.  W spotkaniu uczestniczyło ponad 160 osób, wśród nich młode małżeństwa, małżonkowie z większym stażem, rodziny z dziećmi, które swoją obecnością pokazywały jak bardzo liczą na wsparcie Królowej Matki Pięknej Miłości zawierzając Jej swoje życie, plany, nadzieje i trudności.

Już od samego rana atmosfera jaka panowała na terenie Ośrodka napawała wielką nadzieją i radością a śpiew ptaków i odgłosy różnych zwierząt, dodatkowo podkreślały atmosferę, że dzisiaj wydarzy się coś ciekawego, niecodziennego. Pan Bóg też dał piękną pogodę błogosławiąc nam na ten radosny czas przeżywany we wspólnocie ludzi którzy swoje życie oparli na trzeźwości.

 Pomimo trudnego doświadczenia epidemii nie zabrakło wśród uczestników serdeczności i wzajemnej życzliwości okazywanej na każdym kroku. Uśmiech już od samego rana gościł na wszystkich twarzach.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczął gospodarz ks. Bogdan Janik dyrektor Ośrodka CARITAS w Myczkowcach witając wszystkich uczestników bardzo serdecznie w imieniu organizatorów i współorganizatorów.  

Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy konferencję ks. Pawła Ostafińskiego, na temat „Jak zerwać z uzależnieniami”. Mottem prelekcji były słowa „ Pan Bóg nic za ciebie nie zrobi, On tylko wyciągnie swoją dłoń abyś ty mógł się jej uchwycić i wyjść z błota w którym tkwisz”. Słowa ks. Pawła potwierdzane postawą i świadectwem głęboko utkwiły w pamięci uczestnikom konferencji.

Po przerwie przyszła kolej na konferencję „ Mądre wychowanie dzieci najlepszą ochroną przed uzależnieniami” którą wygłosiła do nas pani mgr Aneta Mróz – Kuźniak. Pani Aneta starała się nam powiedzieć, że w dobie internetu, komórek i komputerów mądre stawianie granic, wymagań i konsekwencja w działaniu jest najlepszą ochroną dla naszych pociech. Liczne przykłady uświadomiły uczestnikom spotkania, że największym zagrożeniem dla naszych dzieci jest obojętność, brak zainteresowania i brak kontroli rodzica nad tym co dziecko robi w sieci, co ogląda, czym się interesuje.

Nasze pociechy miały swój program i zażywały świetnej zabawy pod opieką wodzirejów, animatorek i opiekunów. Zabawy na świeżym powietrzu, udział w różnych konkursach, zabawach i grach wypełniały cały ośrodek radością i śmiechem, który udzielał się wszystkim uczestnikom.

Dzieci brały udział w konkursie plastycznym na temat ” Trzeźwa rodzina to fajna drużyna” i wykonały przepiękne prace które zostały nagrodzone przez organizatorów.

 Młodzież miała swoje zajęcia bawiąc się na warsztatach tanecznych prowadzonych przez Wodzirejów i warsztatach wokalno – muzycznych prowadzonych przez zespół „Światło Uwielbienia”.

Po obiedzie przyszedł czas na koncert profilaktyczny zespołu Światło Uwielbienia. Uczestnicy wraz z zespołem wychwalali wielką siłę i moc naszego Pana i Zbawiciela. Koncert był połączony ze świadectwem Teresy i Grzegorza z Opola.

Po koncercie blok tańców lednickich zaprezentowała Grupa Teatralna „Pod Skrzydłami Anioła” – tancerze ledniccy z Jasła pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Nie dało się usiedzieć na miejscu radość i zaangażowanie tancerzy udzieliły się także uczestnikom, którzy przetańczyli z zespołem cały blok taneczny.

 Centrum spotkania dla wszystkich była uroczysta Eucharystia której przewodniczył Ks. bp. Edward Białogłowski z Rzeszowa a animował muzycznie zespół „Światło Uwielbienia”.      

Po wygłoszonej przez ks. Biskupa homilii, na środek kościoła wyszło ponad 40 małżeństw aby odnowić swoje ślubowanie. Małżonkowie stojąc naprzeciwko siebie i podając sobie dłonie, patrząc głęboko w oczy, powtarzali piękne i przejmujące słowa ponawianej przysięgi:

 „Mając Boga w sercu w obecności kościoła i naszych dzieci – ponawiam wobec Ciebie – swoje śluby małżeńskie – jeszcze raz ślubuję Ci miłość – wierność – i uczciwość małżeńską – oraz że Cię nie opuszczę – aż do śmierci – dołożę starań – by w naszym życiu rodzinnym – przebywał Chrystus – niech Bóg nam błogosławi Amen”.

Po nim żony otrzymały czerwoną różę znak miłości i mężowie ucałowali ślubną obrączkę swojej żony, oczywiście ze wzajemnością.

Na zakończenie Mszy świętej i po oddaniu się w opiekę Królowej Matce Pięknej Miłości wszyscy całymi rodzinami podchodzili do ks. bp. Edwarda Białogłowskiego, który błogosławił każdej rodzinie i otrzymywali od Ks. Bogdana Janika „Nowennę do Królowej Matki Pięknej Miłości”.

Małżonkowie podchodząc pod figurę Królowej Matki Pięknej Miłości zawierzali Jej swoją miłość małżeńską i prosili o dalszą opiekę składając w darze swoje róże.

Po wspólnym zdjęciu, w pięknym korowodzie weselnym prowadzonym przez wodzirejów, krokiem poloneza, para za parą ruszyliśmy alejkami Ośrodka, na salę balową aby staropolskim zwyczajem rozpocząć bal nad balami.

Bal prowadzony przez naszą siostrę wodzirej Karinę Pawłowską z zespołem tancerzy wyzwolił mnóstwo radości w oczach dzieci i dorosłych i pokazał, że można się wspaniale bawić bez żadnych „substancji wspomagających”. Sami dla siebie byliśmy świadkami jak wielką siłę ma wspólnota która zawierzy się Bożej opiece i odda w ręce Matce Maryi.   

Dzieci wyczekiwały z niecierpliwością na zapowiadane rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Radości z otrzymanych nagród nie było końca. Cenne nagrody dla naszych pociech ufundowali: ROPS Rzeszów, Powiat Leski i Gmina Solina. Każde dziecko otrzymało swoją nagrodę, a laureaci konkursu dodatkowo wspaniałe gry i składanki edukacyjne.

Po północy wjechał na salę wielki tort oświetlony przez zimne ognie, który jak w zwyczaju już bywa, został fachowo podzielony przez gospodarza księdza Bogdana a precyzja dzielenia, zaskoczyła nie jedną panią domu.

Nie zważając na późną porę bawiliśmy się radośnie na trzeźwo i z wielką wdzięcznością dla Matki Najświętszej, że pomimo trudności i obaw kolejny raz mogliśmy się spotkać pod jej płaszczem matczynej opieki. Spotkanie utwierdziło w nas przekonaniu, że zaufanie Panu Bogu jest wielkim fundamentem dla naszych małżeństw, na którym możemy budować naszą przyszłość aż do wieczności.

 Dziękujemy Panu Bogu Wszechmogącemu i Matce Najświętszej za dar wspólnego spotkania i wspólnego uwielbiania Boga naszego Pana i Zbawiciela. Za niesamowicie piękną pogodę i atmosferę pełną wzajemnej życzliwości i serdeczności.

Niech Pan Bóg wszystkim szczerze błogosławi, a Królowa Matka Pięknej Miłości wspiera wszystkie rodziny, małżeństwa, młodzież, dzieci, kapłanów, siostry zakonne za wielkie świadectwo wiary i odwagi.

W tym miejscu pozwolimy sobie na podziękowanie wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się aby to spotkanie mogło się odbyć.

W szczególności dziękujemy naszym pasterzom Ks. Abp Adamowi Szalowi, Ks. Bp Janowi Wątrobie, Ks. Bp Tadeuszowi Bronakowskiemu za objęcie nas swoim patronatem honorowym i udzielenie nam pasterskiego błogosławieństwa.

Dziękujemy Ks. Bp Edwardowi Białogłowskiemu i wszystkim koncelebrującym kapłanom. W szczególny sposób dziękujemy ks. Bogdanowi Janikowi dyrektorowi Ośrodka Caritas w Myczkowcach dzięki któremu możemy corocznie świętować nasze rocznice ślubu, za jego otwartość i troskę aby małżonkowie nie utracili swojego powołania małżeńskiego.  

Dziękujemy także Marszałkowi Województwa Podkarpackiego Panu Władysławowi Ortylowi , Staroście Leskiemu Panu Andrzejowi Olesiuk i Wójtowi Gminy Solina Panu Adamowi Piątkowskiemu za objęcie nas patronatem honorowym i wsparcie naszego spotkania.

Wszystkim współorganizatorom, patronom medialnym, sponsorom, ludziom dobrej woli, którym na sercu bardzo leżało to spotkanie. Wszystkim wspierającym nas dobrym słowem, chorych, cierpiących którzy otaczali nas swoją modlitwą serdeczne Bóg zapłać!

Pragniemy również podziękować naszym prelegentom oraz wszystkim uczestnikom bez których to spotkanie nie byłoby takie piękne i bogate w przeżycia duchowe.

Tancerzom Lednicy z Jasła wraz z przesympatyczną siostrą Kariną Pawłowską ze zgromadzenia Sióstr Michalitek, panu DJ Krzysztofowi Czekaj którzy wspólnie rozbawili i roztańczyli całą wspólnotę spotkania, młodzieży z zespołu „Światło Uwielbienia” która uświetniła swoim śpiewem Eucharystię i zagrała dla nas wspaniały koncert uwielbienia.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu naszego spotkania. Dziękujemy wszystkim pracownikom ośrodka CARITAS, którzy byli zaangażowani od samego początku w organizację spotkania.

Był to święty czas który na nowo pomógł odkryć wartość sakramentu małżeństwa i rodziny, czas gdzie świadectwo życia to nie tylko teoria, ale siła o którą musimy codziennie walczyć a z Bożą pomocą uda nam się w 100 procentach.

Ojciec Święty Franciszek powiedział:

„ Nie wszystko, co nas spotyka w życiu musimy w pełni rozumieć, jednak do wszystkich wydarzeń musimy podchodzić z radością, bo ona pozwala patrzeć na świat w perspektywie miłości, a to z kolei sprawia, że budzi się w nas nadzieja. Nawet, jeśli nie potrafimy pogodzić się ze swoim losem, to nie zwalnia nas to z obowiązku, aby starać się pięknie żyć”.

Niech słowa Ojca Świętego będą dla nas wszystkich umocnieniem i wsparciem, bo niebo osiąga się przez służbę, dobroć i pokorę innej drogi nie ma i to daje nam nadzieję że po trudzie dnia codziennego osiągniemy wieczną nagrodę w niebie.

Niech dobry Bóg Ojciec nasz i Matka Najświętsza obdarzą wszystkich hojnie swoją dobrocią i błogosławieństwem. BÓG ZAPŁAĆ!