Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Sie    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
  • 85 952
  • 18 900

II Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele

Niech będą dzięki Bogu Wszechmogącemu

i Królowej Matce Pięknej Miłości

za 

II Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele 

w Ośrodku Caritas w Myczkowcach


Drodzy Bracia Kapłani!

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Drodzy Uczestnicy II Bieszczadzkiego Trzeźwego Wesela!

Najserdeczniej pozdrawiam wszystkich, którzy gromadzą się dzisiaj w Myczkowcach. Gromadzicie się w szczególnym czasie, w przededniu Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, gdy dobiega końca w Polsce kolejny miesiąc abstynencji.

Obok nas, w naszych rodzinach, wśród sąsiadów i znajomych, w całej naszej narodowej wspólnocie żyje prawie 1 milion uzależnionych. To mniej więcej tyle, ile mieszka osób łącznie w Gdańsku i Poznaniu. Dwie wielkie metropolie. Armia ludzi doświadczających okrutnego zniewolenia, przegrywających życie, niosących cierpienie dla siebie i swoich bliskich.

            A do tego mamy 3 miliony pijących ryzykownie i szkodliwie. A więc więcej, niż mieszka łącznie w Warszawie i Krakowie. Czy potrafimy to zrozumieć: gdybyśmy zebrali osoby uzależnione, pijące ryzykownie i szkodliwie w jednym miejscu, to potrzebowalibyśmy Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska, a więc największych miast naszego kraju.

            To nie jest margines. To nie jest nic nieznaczący problem. To olbrzymie zagrożenie dla naszej ojczyzny.

Kochani!

Na szczęście w Polsce jest też wiele osób, które rozumieją zagrożenie i które dzielnie z nim walczą. Wiele z nich gromadzi się dzisiaj u Królowej Matki Pięknej Miłości w Myczkowcach na drugim Bieszczadzkim Trzeźwym Weselu. Najgoręcej Wam dziękuję za waszą postawę, za odwagę i odpowiedzialność. Dziękuję organizatorom; ks. dyrektorowi Ośrodka Caritas w Myczkowcach Bogdanowi Janikowi, Państwu Teresie i Piotrowi Mazurom, Stowarzyszeniu Wesele Wesel,  wszystkim organizacjom i instytucjom samorządowych i wojewódzkich, które wsparły tę inicjatywę. Dzisiaj mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Polska potrzebuje takich osób i instytucji, aby uchronić wolność, której odzyskanie tak uroczyście wspominamy w tym roku.

Naszym zadaniem, jest promowanie tego niełatwego, ale jakże pięknego, jak bardzo wartościowego przesłania pełnej chrześcijańskiej wolności.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy to dzieło promują, ale przede wszystkim sami w swoim życiu starają się walczyć o tę prawdziwą wolność, wzrastać w tej wolności, wspierać innych na drodze do duchowej wolności, która jest niezbędna, abyśmy mogli tworzyć wolne rodziny, wolne wspólnoty parafialne i lokalne, a wreszcie wolną ojczyznę.

Mówimy wszystkim Polakom: Nie ma wolności bez trzeźwości! Więcej: nie ma przyszłości człowieka i narodu bez trzeźwości! Warunkiem wolności osobistej, rodzinnej i narodowej jest ochrona i umacnianie trzeźwości.

Dlatego w ubiegłym roku zorganizowaliśmy Narodowy Kongres Trzeźwości. Wołaliśmy  głośno i stanowczo – może po raz pierwszy w historii Polski – że nie ma miłości, szczęścia, rozwoju i dobrej przyszłości bez trzeźwości

Hasło Kongresu brzmiało:      Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła , państwa i samorządu. Oczekujemy, że każda z wymienionych instytucji uczciwie podejmie to, co należy do jej podstawowych zadań

Podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu ogłosiliśmy Narodowy Program Trzeźwości. Ma to być drogowskaz działań dla wszystkich odpowiedzialnych ludzi.

Narodowy Program Trzeźwości jest darem i zadaniem dla każdego z nas. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali życie za Polskę, którzy ponosili wiele ofiar, aby Polska była wolna.

Aby Polska była Polską, musimy odzyskać trzeźwość, tak jak sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość.

Właśnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości prosimy o podjęcie wyjątkowego wyzwania stu dni dobrowolnej abstynencji na sto lat wolności. Proszę Was, byście włączyli się w to dzieło, byście ofiarowali ten dar dla swoich bliźnich, dla naszej ojczyzny. Serdecznie Was pozdrawiam i życzę, aby te dni upłynęły jak najpiękniej.

Z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem

 

                                                                       +Tadeusz Bronakowski

                                                                    Przewodniczący Zespołu KEP

                                                   d/s Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

Łomża, dnia 25 sierpnia 2018 r.